Osoby zatrudnione w zakładach pracy mają odgórny obowiązek przejść szkolenie związane z zasadami BHP oraz zdobyć niezbędną wiedzę z dziedziny ochrony przeciwpożarowej. W świetle przepisów odpowiedzialność za przeprowadzenie tego typu szkolenia spoczywa na pracodawcy, dobrze jest więc zadbać, by przyswajana przez zespół wiedza była podparta praktyką.
Wybierając odpowiedniego inspektora warto poświęcić chwilę i zadbać, by firma, której zlecono pakiet szkoleń, przekazała informacje w ciekawy i szczegółowy sposób. Zdarza się bowiem, że niektórzy specjaliści przekazujący informacje na temat ewentualnych zagrożeń bazują również na doświadczeniach wynikających z wykonywania zawodu strażaka.
W jakim celu przeprowadza się szkolenie?
Powód jest bardzo prosty, a zarazem szalenie ważny – chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo osób wykonujących powierzone czynności w miejscu pracy. W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia, osoba przeszkolona będzie doskonale wiedziała co zrobić i jak się zachować w momencie, gdy występuje jakiekolwiek zagrożenie. Co ważne, odpowiednia profilaktyka skutecznie zadziała na wyobraźnię pracownika, dzięki czemu przy zachowaniu odpowiedniej rozwagi uniknie się wielu wypadków i zagrożeń.
Istotną rolę odgrywa również samo dostosowanie budynku oraz jego infrastruktury do wykonywania pracy. Dzięki doświadczeniu inspektorów do spraw przeciwpożarowych pracownicy zdobędą wiedzę, w wyniku której wiadomym będzie jak postępować z poszczególnymi przedmiotami w biurze lub w halach produkcyjnych tak, by skutecznie zapobiec powstaniu się ognia.
Kolejnym ważnym zadaniem inspektora jest ustalenie i poinformowanie o tym, co robić i jakie podjąć czynności w przypadku powstania nie tylko pożaru, ale również jakiegokolwiek innego miejscowego zagrożenia, przez które mogą być narażeni ludzie. Jak zatem powinno wyglądać szkolenie przeciwpożarowe? Zakłada się, by było ono dostosowane do indywidualnych warunków panujących w miejscu pracy, dlatego też dobrze jest, by teoria została poparta doświadczeniem inspektora zdobytym w pracy w odrębnej jednostce zajmującej się ochroną przeciwpożarową.
Zakres przekazywanej wiedzy
Jak wspomniano wcześniej – każda nowo zatrudniona osoba zobowiązana jest do tego, by zapoznać się z ogólnymi przepisami dotyczącymi instrukcji przeciwpożarowych. Podczas szkolenia pracownik powinien mieć możliwość zaznajomienia się z praktyczną obsługą gaśnicy, jak również korzystania z hydrantów. Ogromne znaczenie ma również wiedza z zakresu przeprowadzenia szybkiej i sprawnej ewakuacji z budynku, w którym trwa pożar.
Wykwalifikowany inspektor opisując wszelkie zagadnienia oraz procedury powinien przekazywać wiedzę w oparciu o zajęcia praktyczne oraz różne pomoce dydaktyczne, takie jak prezentacja multimedialna, obrazy, jak również filmy wideo. Dzięki temu przyswajana wiedza jest dokładniej utrwalana, pozwalając w przyszłości na szybką i zdecydowaną reakcję. Często podczas wykładu inspektor posiada instrukcje oraz plan budynku – umiejętność ich poprawnej interpretacji umożliwi bezpieczne działanie w momencie wystąpienia miejscowego zagrożenia. Po odbytym szkoleniu każdy jego uczestnik powinien otrzymać pisemny dokument potwierdzający zdobytą wiedzę i umiejętności.
Czym się kierować przy wyborze rzetelnego inspektora?
Przede wszystkim należy zaufać firmie posiadającej sprawdzonych i doświadczonych specjalistów – tylko w ten sposób każdy przedsiębiorca zyskuje pewność, że jego pracownicy będą posiadać niezbędną wiedzę w tym ważnym zakresie. Oprócz teorii, ogromną wagę mają też walory praktyczne – właśnie dzięki temu osoby pracujące w przeszłości w straży pożarnej mają szeroki zakres wiedzy, który umożliwia przekazanie cennych wskazówek związanych z bezpieczeństwem przeciwpożarowym w miejscu pracy. Odpowiednia wiedza i znajomość przepisów przekazanych w umiejętny sposób zwiększy bezpieczeństwo, a tym samym pogłębi świadomość wśród pracowników.
Źródło: FireBHPsecurity – szkolenia ppoż