Bywają prace i sytuacje, kiedy zwykła ochrona rąk pracowników nie wystarcza. Wtedy konieczny jest zakup rękawic specjalistycznych. Wykonane są one ze specjalnych materiałów oraz zaprojektowane w taki sposób, by chronić przed nietypowymi zagrożeniami niosącymi poważne skutki dla zdrowia pracownika. Nie zawsze jednak wiemy, co kryje się pod tajemniczą nazwą rękawic specjalistycznych. Przed jakimi zagrożeniami chronią, jakie są ich zadania, a także kiedy należy je stosować? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym tekście.
Czym są rękawice specjalistyczne?
Rękawice specjalistyczne to rodzaj rękawic ochronnych. Przeznaczone są one do wykonywania prac, w których dłonie są szczególnie narażone na występowanie specyficznych urazów. Do dyspozycji pracowników są rękawice przeciwchemiczne, antyprzepięciowe, antyuderzeniowe, antywibracyjne, elektroizolacyjne, termoizolacyjne, biologiczne, ale także strażackie, a nawet kuchenne. Każde z rękawic mają swoje konkretne zastosowanie, na przykład w branży budowlanej, przemyśle chemicznym, maszynowym, pracach ziemnych czy w służbach ratunkowych. W efekcie rękawice specjalistyczne chronią zarówno delikatną skórę dłoni, jak i niwelują skutki działania czynników drażniących.
Zadania rękawic specjalistycznych
Rękawice specjalistyczne mają za zadanie przede wszystkim chronić skórę i tkanki miękkie dłoni przed zagrożeniami występującymi w pracy. Jeśli jednak chcielibyśmy więcej konkretów to należy dokładniej przyjrzeć się każdemu rodzajowi rękawic z osobna.
Rękawice przeciwchemiczne mają za zadanie chronić skórę oraz tkanki miękkie rąk i nadgarstków przed działaniem szkodliwych i drażniących substancji chemicznych. Znajdują zastosowanie zarówno w przemyśle chemicznym, jak i w laboratoriach, gdzie pracownicy mają styczność ze szkodliwymi substancjami chemicznymi, które mogą uszkodzić ręce. Niejednokrotnie działanie drażniące wykazują również same opary niektórych substancji chemicznych. Warto pamiętać, że rękawice przeciwchemiczne mogą okazać się koniecznością również w przypadku pracowników odpowiedzialnych za prace porządkowe. Liczne preparaty używane do czyszczenia powierzchni, zwłaszcza specjalistyczne środki, stanowią zagrożenie dla delikatnej skóry dłoni. Rękawice przeciwchemiczne należy stosować w kontakcie ze wszystkimi substancjami chemicznymi, określonymi numerem CAS. Ponadto rękawice przeciwchemiczne dzielą się na trzy typy, jeśli chodzi o stopień ochrony. Oznaczone są one symbolami A, B i C.
Rękawice antyprzepięciowe chronią przed urazami mechanicznymi ze strony noży oraz dużych ostrzy. Najpopularniejsze i najbardziej powszechne zastosowanie rękawic antyprzepięciowych zachodzi w przemyśle budowlanym, rolniczym i montażowym. Do mniej oczywistych branż, w których także stosuje się rękawice antyprzepięciowe, należy branża spożywcza oraz transportowa. Rękawice antyprzepięciowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi ryzyko uszkodzenia dłoni i nadgarstków o noże, inne ostre przedmioty oraz ostre krawędzie. Rękawice antyprzepięciowe różnią się między innymi materiałem, z jakiego zostały wykonane. Dzięki temu można z łatwością dobrać odpowiednią antyprzepięciową ochronę rąk dopasowaną do wykonywanej pracy. Do często wybieranej ochrony rąk należą również specjalistyczne rękawice antywibracyjne. Ich stosowanie zalecane jest operatorom różnych maszyn, których drgania mogą być przenoszone na ręce pracownika. Długotrwałe narażenie na drgania pochodzące z maszyn elektrycznych mogą skutkować szeregiem trwałych zmian chorobowych w organizmie, nazywanych również zespołem wibracyjnym.
Zespół wibracyjny uznawany jest za chorobę zawodową. Dlatego też tak ważne jest, aby odpowiednio chronić pracownika przed jego nieprzyjemnymi skutkami. Rękawice antywibracyjne, dzięki zastosowaniu do ich wykonania odpowiednich materiałów tłumiących, skutecznie niwelują niekorzystne działanie wibracji przenoszonych z maszyn. Innym rodzajem specjalistycznych rękawic ochronnych są rękawice elektroizolacyjne. Stosowane przez elektryków i monterów instalacji elektrycznych ograniczają ryzyko porażenia prądem. Natomiast specjalistyczne rękawice termoizolacyjne, w zależności od ich rodzaju, chronią przed skrajnie niską lub wysoką temperaturą.
Źródło: Prosave – hurtownia BHP