Niektórzy doskonale wiedzą, jak chcieliby, żeby wyglądał ich pogrzeb. Chcą na przykład, żeby wszyscy zebrani byli ubrani w innym kolorze niż czarny, by grała konkretna muzyka lub nie przynosić żadnych kwiatów i zniczy. Wiele osób stawia na tradycyjną formę pochówku, jest też spore grono, które zawczasu decyduje się na wykup konkretnych miejsc na cmentarzu. Chcą w ten sposób oszczędzić również zmartwień swoim bliskim. Nie każdy jednak ma to wszystko tak dokładnie rozpracowane i zaplanowane. Sporo osób zastanawia się na przykład nad tym czy zdecydować się na pochówek tradycyjny, czy na kremację .
Pochówek tradycyjny – czyli jaki?
Jak sama nazwa wskazuje, to uroczystość, która jest głęboko zakorzeniona w naszej tradycji. Wiąże się z pochowaniem osoby zmarłej w trumnie, często w obrządku katolickim. Choć i w przypadku pogrzebów świeckich jak najbardziej pochówek tradycyjny jest często wybieranym rozwiązaniem. Zakład pogrzebowy zajmuje się jego organizacją już od samego początku, to znaczy od momentu stwierdzenia zgonu. Jeśli do śmierci dojdzie w domu, dom pogrzebowy przyjedzie, by zaopiekować się ciałem, przewieźć je do chłodni i przygotować do pogrzebu. Jeżeli osoba zmarła w szpitalu, to również stamtąd zakład pogrzebowy przetransportuje ciało po to, by przygotować je do wszystkich uroczystości. Dom pogrzebowy przedstawia rodzinie osoby zmarłej bogatą ofertę wyboru trumien, w różnych rozmiarach, z różnych materiałów, a także – w zróżnicowanych cenach, ponieważ doskonale zdaje sobie sprawę, że nie każdy może sobie pozwolić w tej sytuacji na duży wydatek.
Pochówek tradycyjny obejmuje także przewiezienie trumny z ciałem osoby zmarłej do kościoła lub na cmentarz, w zależności od wyboru formy obrzędu przez rodzinę i bliskich. Przewóz odbywa się specjalnie przygotowanym karawanem, który może być wykorzystywany także do międzynarodowego transportu zwłok. Dom pogrzebowy gwarantuje także przeniesienie trumny w kolejne miejsca, na przykład do kaplicy, a na samym końcu, złożenie jej w uprzednio przygotowanym grobie.
Pogrzeb z kremacją – zakład pogrzebowy Warszawa Praga
Można zauważyć, że kremacja zwłok jest coraz częściej wybieraną formą pochówku, choć wciąż najbardziej powszechnym rozwiązaniem jest pochówek tradycyjny. Różne względy decydują o tym, że ktoś wybiera właśnie kremację, na ogół są to powody bardzo osobiste.
Warto pamiętać, że Kościół Katolicki również dopuszcza możliwość spopielenia zwłok. Należy jednak zauważyć, że w takiej sytuacji msza święta w obecności księdza powinna się odbyć jeszcze przed procesem kremacji. Zakład pogrzebowy jest odpowiednio przygotowany i doświadczony w organizacji tego typu pochówku. Ciało zmarłego jest przygotowywane do pochówku dokładnie tak samo, jak dzieje się to przy organizacji pogrzebu tradycyjnego. Istnieje również możliwość, by przed spopieleniem wystawić ciało osoby zmarłej w kaplicy. Po to, by dać bliskim szansę na jeszcze jedno pożegnanie. Następnie ciało umieszczone jest do odpowiednio przygotowanej komory w krematorium. Warto zauważyć, że również na tym etapie mogą być obecni bliscy osoby zmarłej. Powstały popiół, z zachowaniem należytej godności, zostaje przeniesiony do urny. Ciekawym rozwiązaniem, z którego chętnie korzystają bliscy osoby zmarłej, jest stworzenie relikwiarza, na przykład w postaci niewielkiego medaliku. Można w nim umieścić odrobinę prochów zmarłego i stanowić wyjątkową pamiątkę. Decydując się na pochówek z kremacją należy również pamiętać, że urna musi być umieszczona później na cmentarzu. Nie jest możliwe przechowywanie jej na przykład w domu, bądź rozsypywanie pyłów w dowolnie wybranym miejscu. Takie działanie jest nielegalne.
Zakład pogrzebowy Warszawa Praga – profesjonalna pomoc
Dom pogrzebowy pomaga w wypełnieniu i dopilnowaniu wszystkich formalności związanych z organizacją pogrzebu, zarówno w przypadku pochówku tradycyjnego, jak i z kremacją. Podpowie także, jakie są możliwe rozwiązania dotyczące oprawy całej uroczystości. Jeśli taka będzie wola bliskich osoby zmarłej, może także pomóc w przygotowaniu i wygłoszeniu mowy pogrzebowej.
Źródło: Usługi pogrzebowe Elizjum