Elektrownie słoneczne to gorący temat ostatnich kilku lat. Wraz z szeregiem dotacji, ulg podatkowych, tanich kredytów czy leasingu coraz więcej osób rozważa montaż ogniw fotowoltaicznych. Jednocześnie wielu inwestorów zadaje sobie pytanie – czy to się naprawdę opłaca?
Budowa elektrowni słonecznej jest inwestycją, która przynosi natychmiastowe oszczędności na wydatkach związanych z poborem prądu. Produkcję darmowego prądu system rozpoczyna od momentu podłączenia go do sieci publicznej. W efekcie inwestor zaoszczędzone środki widzi już na pierwszej fakturze rozliczeniowej od zakładu energetycznego.
Ile można zaoszczędzić?
Każda elektrownia słoneczna przynosi wymierne oszczędności związane z obniżeniem opłat za energię elektryczną. Kwota, jaką zachowasz w portfelu, uzależniona jest od zużycia rocznego, mocy systemu fotowoltaicznego, stopnia autokonsumpcji oraz bieżących cen prądu.
Zakładając, że Twój dom zużywa rocznie ok. 5 MWh energii a Ty zdecydujesz się na elektrownię słoneczną o mocy 5kW, średnio zaoszczędzisz miesięcznie ok. 250zł. Kwota ta w najbliższych latach prawdopodobnie wzrośnie do co najmniej 300 zł, biorąc pod uwagę szybko rosnące ceny energii.
Jak odzyskać część wydatkowanych środków?
Obecnie w Polsce, w dobie nadciągającego kryzysu związanego z energetyką (wyczerpanie surowców mineralnych) oraz postępującej degradacji środowiska naturalnego, mamy do czynienia ze wzrastającą potrzebą dywersyfikacji pozyskiwania prądu z różnych źródeł. Jednym z nich jest energia słoneczna. Państwo, organy samorządu terytorialnego oraz instytucje finansowe proponują inwestorom szeroki wachlarz udogodnień, które znacząco mogą obniżyć koszt inwestycji w fotowoltaikę.
Dotacje z programów rządowych i samorządowych
Na terenie całego kraju obowiązuje program rządowy „Mój Prąd”. Pozwala on na uzyskanie bezzwrotnej dotacji w wysokości 5.000zł na budowę mikroinstalacji fotowoltaicznych dla osób fizycznych. Dofinansowaniem objęte są instalacje o mocy od 2 do 10 kWp. Instytucją zarządzającą programem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Samorządy również w ramach własnych środków przeznaczają pewną pulę pieniędzy na dofinansowanie fotowoltaiki. Na przykład Warszawa proponuje dotację w wysokości do 15.000 zł, ale nie więcej niż 1.500zł za 1 kW mocy instalacji. Warto także dodać, że każdy samorząd takie programy może wprowadzić indywidualnie dla swojej gminy.
Ulga termomodernizacyjna
Inwestorzy mogą skorzystać także z odliczenia wydatków poniesionych na fotowoltaikę w formie ulgi termomodernizacyjnej. Kwota wydatków odliczonych nie może przekraczać 53.000zł, a ubiegać się o nią mogą właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, którzy zainwestowali w panele PV, w tym podatnicy rozliczający się w PIT-36, PIT-37, PIT-36L lub PIT-28.
Kredyty preferencyjne i korzystny leasing
Rosnąca popularność fotowoltaiki sprawiła, że także instytucje finansowe zdecydowały się na wprowadzenie na rynek korzystnych dla inwestorów rozwiązań. Proste zasady i niskie oprocentowanie sprawiają, że nie musisz czekać z inwestycją do czasu zgromadzenia odpowiednich środków. Co ważne, wraz z uruchomieniem instalacji z oszczędności na rachunkach zdobędziesz środki na spłatę kredytu.
Kiedy inwestycja się zwraca?
Decydując się na fotowoltaikę masz pewność, że inwestycja ta się zwróci. Czas uzyskania oszczędności w wysokości poniesionych wydatków jest on uzależniony od wydajności inwestycji, dostosowania jej mocy do zapotrzebowania obiektu na prąd, poziomu autokonsumpcji, skorzystania z dotacji, ulgi termomodernizacyjnej czy kredytu, wielkości inwestycji oraz wzrostu cen energii.
Źródło: Inverter – fotowoltaika dla domu