Ból lub powiększone gruczoły ślinowe są często mylone z problemami z migdałkami lub węzłami chłonnymi. Jest to jeden z najczęstszych powodów bagatelizowania problemów ślinianek. Warto jednak wiedzieć, że zmiany mogą dotyczyć również tych gruczołów. Ich rola w procesie przyjmowania i trawienia pokarmu jest niezastąpiona. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy doświadczane problemy nie są sygnałem ostrzegawczym ze strony gruczołów ślinowych, które mogą wskazywać na problemy zdrowotne. Wykonaj profilaktyczne badanie ultrasonograficzne gruczołów ślinowych.
Ślinianki – rola i funkcje w ludzkim ciele
Gruczoły ślinowe są odpowiedzialne za produkcję śliny. W ludzkim ciele znajdują się trzy duże pary gruczołów ślinowych — przyuszna, żuchwowa i językowa — wspierane przez setki mniejszych gruczołów. Wszystkie są rozprowadzane w jamie ustnej i gardle.
Rola gruczołów ślinowych jest bardzo ważna w odniesieniu do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego i przyjmowania pokarmu. Ślina wydzielana przez gruczoły ślinowe ułatwia jedzenie, żucie, a następnie wspomaga ich przejście z jamy ustnej przez przełyk. Ponadto ślina odgrywa bardzo ważną rolę w rozpoczęciu procesu trawienia cukrów oraz działa bakteriobójczo. Gruczoły ślinowe są bardzo “pracowitymi gruczołami”, ponieważ szacuje się, że produkują około litra śliny dziennie.
Wskazania do wykonania USG ślinianek – kiedy zgłosić się na badanie?
Chociaż gruczoły ślinowe rzadko wykazują objawy i są dość odporne na choroby, zdarzają się wyjątki. Można pomylić ból ślinianek z bólem lub powiększonymi węzłami chłonnymi czy migdałkami. Dość powszechne jest również powiększenie węzłów chłonnych lub gruczołów ślinowych związane z bólem. Oba przypadki są bezwzględnymi wskazaniami do wykonania USG ślinianek. Objawy te mogą być sygnałem poważnej choroby gruczołów ślinowych.
Nie należy również lekceważyć twardości gruczołów ślinowych pod palcami lub językiem. Suchość w ustach lub trudności w połykaniu śliny są również oznaką dysfunkcji gruczołów ślinowych. Oznacza to, że należy niezwłocznie zgłosić się na badanie USG ślinianek. Badanie jest szybkie, bezbolesne i nieinwazyjne. Jednocześnie pozwala na postawienie trafnej diagnozy już po jednym badaniu. Dzieje się tak dlatego, ponieważ USG ślinianek umożliwia ocenić wielkość i budowę miąższu tych gruczołów.
Lekarze zwracają również uwagę, że ważnym wskazaniem do badania USG ślinianek jest silny, często występujący ból ucha. Wszystkie powyższe objawy mogą wskazywać na stan chorobowy. Za pomocą USG gruczołów ślinowych lekarz może zdiagnozować stany zapalne gruczołów ślinowych, kamienie ślinowe oraz diagnozować guzy i nowotwory gruczołów ślinowych. Ponadto USG gruczołów ślinowych ocenia ich stan po zabiegach i operacjach. Badanie ślinianek jest również nieocenioną pomocą przy wykonywaniu biopsji gruczołów ślinowych.
Badanie ultrasonograficzne ślinianek nie ma prawie żadnych przeciwwskazań i wykazuje wiele zalet. Jedynym wyjątkiem jest przerwanie ciągłości naskórka, czyli obecność ran oraz otwartych stanów zapalnych i oparzeń w badanym obszarze, czyli w okolicy szyi i uszu. Ponadto można go odtwarzać z dowolną częstotliwością bez problemów i skutków ubocznych.
Przebieg badania USG ślinianek – jakie schorzenia może wykryć?
Badanie ultrasonograficzne ślinianek, podobnie jak wszystkie inne badania ultrasonograficzne, poprzedzone jest wywiadem. W tym czasie lekarz pyta o objawy i dolegliwości, aby lepiej skupić się na problemie lub dokładniej zbadać pewne obszary ciała. Przed badaniem należy zdjąć z szyi całą biżuterię. Badanie gruczołów ślinowych wykonuje się w pozycji leżącej. Podczas badania ślinianek pacjent proszony jest o lekkie obrócenie głowy w bok, w prawo lub lewo, w zależności od diagnozowanej ślinianki.
Z kolei przy badaniu ślinianek podżuchwowych i podjęzykowych konieczne jest odchylenie głowy do tyłu. Zdarza się również, że badanie rozciąga się na cały obszar szyi. Ma to na celu znalezienie powiększonych węzłów chłonnych. Również pacjent nie powinien być zdziwiony, jeśli badanie ultrasonograficzne ślinianek wykaże, że lekarz musi włożyć palec do ust po wewnętrznej stronie policzka pacjenta lub w okolicy podjęzykowej. Pozwala to na lepszą wizualizację wybranych struktur. Wszystkie zalety USG oznaczają, że USG gruczołów ślinowych powinno być wykonywane w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub problemów z gruczołami ślinowymi czy węzłami chłonnymi.