Chcąc wykonać termomodernizację swojego domu, należy liczyć się z ociepleniem wszystkich ścian zewnętrznych budynku. Ten proces wymaga odpowiedniego zabezpieczenia warstwy izolującej w postaci różnego rodzaju tynków. Na szczególną uwagę zasługuje tynk silikonowy, który dzięki swoim właściwościom cieszy się sporym uznaniem wśród fachowców. Jest to zatem sprawdzone rozwiązanie, które daje gwarancję najwyższej jakości i zadowolenia.
Uniwersalne właściwości tynku silikonowego
Ten rodzaj tynku elewacyjnego cechuje się sporą trwałością oraz silnymi właściwościami ochronnymi. Jego uniwersalność zawdzięcza się różnego rodzaju dodatkom – w tym przede wszystkim silikonowi, który tworzy silną warstwę izolacyjną nadając jednocześnie unikatową strukturę powierzchni. Tworzy on ciekawą alternatywę dla pozostałych rodzajów tynków elewacyjnych, takich jak tynk silikatowy oraz akrylowy. Ściana pokryta tego rodzaju materiałem sprawia, że podczas deszczu woda spływa ku ziemi nie przedostając się do wewnątrz struktury. Zdarza się jednak, że pomiędzy warstwami w ścianie może tworzyć się wilgoć, która dzięki właściwościom ochronnym przedostaje się bezinwazyjnie na zewnątrz. Tynk silikonowy sprawdza się idealnie również w sytuacji, gdy do ocieplenia budynku zastosowano styropian, dzięki temu przylega on lepiej do powierzchni.
Skuteczność, ale i wygoda
Dzięki dodatkom silikonu spływająca po ścianach woda usuwa wszelkie możliwe zabrudzenia takie jak pyły i kurcz. W ten sposób elewacja budynku ma właściwości samoczyszczące, które sprawiają, że dom zawsze będzie prezentował się elegancko i czysto. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza na silnie zurbanizowanych terenach, które generują sporo zanieczyszczeń.
Tynk silikonowy to także trwała ochrona przed czynnikami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Poprzez dodanie żywicy powierzchnia ściany jest odporna na uszkodzenia, jednocześnie zachowując swój pierwotny wygląd oraz głębię koloru. Poruszając temat kolorów elewacji warto zwrócić uwagę na szeroką paletę barw, która oferuje sporo możliwości, spełniając jednocześnie oczekiwania najbardziej wymagających klientów.
Stosowanie pokryć z dodatkiem silikonu gwarantuje wysoką jakość, która przekłada się na świetny efekt końcowy. Dzięki wspomnianym wcześniej zdolnościom samoczyszczącym oraz dodatkom hamującym powstawanie zielonych nalotów z grzybów, jak również innych mikroorganizmów, elewacja budynku pozostaje w nienaruszonym stanie – ma to szczególne znaczenie, gdy budynek znajduje się w pobliżu wilgotnych terenów.
Gdzie najlepiej jest stosować tynk silikonowy?
Ten rodzaj elewacji gwarantuje sporą wygodę, bowiem nakładając tynk nie trzeba dodatkowo go malować, jego wydajność pozwala pokryć spore powierzchnie bez konieczności dodatkowej impregnacji. Jest to najlepsze rozwiązanie zwłaszcza we wspomnianych wcześniej silnie zawilgoconych miejscach, w których ściana od strony północnej narażone jest na silne oddziaływanie czynników zewnętrznych. W sytuacji, gdy remontowany dom ma już kilkadziesiąt lat, omawiane rozwiązanie sprawdza się idealnie na ścianach, które słabo izolują przestrzeń wewnętrzną od otoczenia. Oprócz tego z racji świetnych właściwości samoczyszczących elewacja wykonana za pomocą tynku silikonowego cieszy się sporym uznaniem w miejscach, w których powietrze jest naprawdę słabej jakości.
Można powiedzieć, że tynk silikonowy gwarantuje kompleksowe wykończenie związane z elewacją. Jest to komfortowe rozwiązanie, które sprawia, że wygląd budynku zawsze pozostanie w nienagannym stanie. Jego świetne właściwości hydrofobowe oraz duża odporność na uszkodzenia i czynniki atmosferyczne pozwala cieszyć się trwałą i solidną elewacją. W przypadku pozostałych rozwiązań uniwersalność powłoki sprawia, że znajduje ona zastosowanie wśród wielu rodzajów podłoży. Łatwość aplikacji i proste przygotowanie do nałożenia na ścianę budynku sprawia, że tynk silikonowy przywiera do podłoża w dosyć krótkim czasie umożliwiając jego szybkie pokrycie.
Źródło: Kosbud