Jednym z rodzajów odzieży roboczej oferowanej przez producentów, są krótkie spodnie robocze. Jest to wybawienie dla każdego pracownika, który w upalne dni marzy o odrobinie przewiewności. Choć długie spodnie wykonane są z oddychających materiałów, to jednak w upalne lato może to nie wystarczyć. Bywają także zawody i branże, gdzie praca w długich spodniach jest ciężka do wyobrażenia. Mimo to trzeba pamiętać, że nie w każdym zawodzie i nie na każdym stanowisku można wykorzystać krótkie spodnie robocze z uwagi na względy bezpieczeństwa. W jakich zawodach przydatny jest ten rodzaj ubrania?
Dla kogo odpowiednie są spodnie robocze krótkie?
Spodnie robocze krótkie to zarówno spodnie do połowy łydki, jak i te sięgające nad kolano. Taki rodzaj odzieży roboczej jest niezwykle przydatny, niemal zbawienny, kiedy nadchodzi lato, a temperatury na zewnątrz stopniowo wzrastają. Jednak wybór odpowiedniej odzieży roboczej jest uzasadniony nie tylko względami czysto praktycznymi, ale przede wszystkim należy uwzględnić aspekt bezpieczeństwa. Najważniejszą kwestią jest to czy krótkie spodnie robocze w danym zawodzie są bezpieczne i nie stwarzają nawet najmniejszego zagrożenia dla zdrowia pracowników.
Pracodawca musi zadbać o zapewnienie pracownikom odpowiedniej, wygodnej i funkcjonalnej odzieży roboczej. Dodatkowo również obowiązkiem pracodawcy jest dbanie o bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Dlatego musi on pamiętać, że nie w każdej branży i nie na każdym stanowisku pracownicy mogą korzystać z krótkich spodni roboczych. Nie ma jasnych i jednoznacznych przepisów, które określałyby w jakiej pracy pracownicy mogą korzystać z krótkich spodni roboczych. Należy jednak kierować się tu zdrowym rozsądkiem i przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy na danym stanowisku.
W letnie, upalne dni, krótkie spodnie robocze są niezwykle popularne wśród pracowników budowlanych, a niejednokrotnie także u pracowników robót drogowych. Jeśli jednak chodzi o tę drugą grupę, to ponownie bardzo wiele zależy od rodzaju wykonywanych przez nich prac. Przyjmuje się, że pracownicy kładący nową nawierzchnię asfaltową powinni nosić długie spodnie z powodu bliskiego kontaktu z gorącymi substancjami tworzącymi ciekły asfalt. Jednak chętnie i całkowicie bezpiecznie z krótkich spodni roboczych korzystają w pracy monterzy różnego rodzaju, budowlańcy pracujący na mniejszych budowach oraz przy wykończeniach wnętrz, pracownicy hal, magazynów oraz pracownicy produkcji, z wykluczeniem osób mających kontakt z ciężkim sprzętem. Najczęściej spotykanym modelem krótkich spodni roboczych są właśnie tak zwane spodnie monterskie. Cieszą się one ogromną popularnością, dzięki wysokiej wytrzymałości i dużej liczbie kieszeni, które gwarantują doskonałą funkcjonalność.
Warto także zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane krótkie spodnie robocze – tak aby były one nie tylko trwałe, ale również możliwie jak najbardziej przewiewne. Jeśli nie chcecie wybierać pomiędzy długimi a krótkimi spodniami roboczymi, można zdecydować się na dużo bardziej uniwersalny model spodni, a więc taki z odpinanymi nogawkami. Może to być dobre rozwiązanie jako spodnie całosezonowe. Nie ma wtedy potrzeby zakupu różnych spodni na cieplejsze i chłodniejsze dni.
W jakich zawodach nie stosować spodni roboczych krótkich?
Nadrzędną kwestią w przypadku doboru odzieży roboczej, jest bezpieczeństwo oraz zapewnienie higienicznych warunków pracy każdemu pracownikowi. Dlatego też należy unikać krótkich spodni roboczych wszędzie tam, gdzie istnieje jakiekolwiek zagrożenie dla dolnych partii ciała, a więc stóp i nóg. Zagrożeniem tym mogą być na przykład odpryski metali, gorących substancji czy też substancji chemicznych. W razie takiego ryzyka zawsze, niezależnie od panującej temperatury czy warunków atmosferycznych, należy zakładać długie spodnie robocze, które będą stanowiły zabezpieczenie dla nóg. Doskonałym przykładem profesji, w których nie powinno się stosować krótkich spodni roboczych są zawody spawacza, stolarza czy laboranta. Dodatkowo budowlańcy, którzy pracują na dużych budowach, w bezpośrednim sąsiedztwie ciężkiego sprzętu, również nie powinni liczyć na możliwość wykorzystania w pracy spodni roboczych krótkich.
Źródło: Glovex – sklep BHP