Grypa uchodzi raczej za niegroźną chorobę, którą wystarczy przeleżeć. Niezależnie od tego, czy stosowane będą leki, czy też nie, jej objawy powinny trwać około siedmiu dni. Czasem jednak czas choroby znacznie się wydłuża, co może być niebezpieczne dla zdrowia. Czy wiesz, że przez grypę możesz nawet trafić do szpitala? Sprawdź, jakie są jeszcze inne objawy alarmujące.
Bardzo wysoka gorączka
Podwyższona temperatura ciała występuje praktycznie u każdego chorego na grypę. Jest to jeden z pierwszych objawów, jaki się pojawia, i zwykle nie jest on powodem do niepokoju.
Problem pojawia się w momencie, gdy gorączka zaczyna przekraczać 40 stopni. Mówimy wówczas o gorączce bardzo wysokiej, która w skrajnych przypadkach może zagrażać życiu lub zdrowiu pacjenta.
Problem z nawodnieniem się
Podczas przebiegu grypy pacjenci z reguły nie mają dobrego apetytu. Podobnie sytuacja ma się z płynami – większość nie czuje chęci ich spożywania. Pić jednak trzeba, czy ma się na to ochotę, czy też nie.
Warto zasięgnąć porady lekarza, gdy pacjent, dosłownie, nie jest w stanie prawidłowo się nawodnić – czy to poprzez uporczywe wymioty, czy problemy z połykaniem. Nie są to wcale tak rzadkie powikłania podczas grypy, jak mogłoby się wydawać.
Pierwszym objawem odwodnienia jest suchość w ustach. Następnie ilość wydalanego z organizmu moczu znacząco spada, a jego kolor ciemnieje. Jeśli uważasz, że możesz być w poważniejszym stadium odwodnienia – natychmiast udaj się do szpitala!
Pogorszenie świadomości
Wysoka temperatura ciała sprawia, że czujemy się gorzej nie tylko fizycznie, ale też i psychicznie. Cierpiący na grypę często mają objawy pogorszenia świadomości, a ich zachowanie ulega niewielkiej zmianie.
Czy są to powody do obaw? W większości przypadków nie. Jeśli chory czuje się jednak zdezorientowany w swoim własnym domu, kręci mu się w głowie, odczuwa niepokój lub ma silne drgawki – należy zachować czujne oko. Konieczna może być bowiem interwencja pogotowia.
Trudności w oddychaniu
Zatkany nos i zatoki raczej nie kojarzą się z komfortowym oddychaniem. Jednak nie takie trudności mamy na myśli. Czujesz, że Twój oddech jest ciężki a płuca zaczynają pobolewać? To mogą być objawy poważnych powikłań.
Do objawów alarmujących zaliczamy również szybszy niż zwykle oddech pacjenta, głośne wdychanie oraz wydychanie powietrza, a takie uczucie niemożności wzięcia pełnego wdechu.
Wizyta w szpitalu – czy to dobry wybór?
Jeśli u Ciebie lub kogokolwiek z Twojego otoczenia wystąpiły powyższe objawy alarmujące, warto będzie zasięgnąć opinii lekarza lub wybrać się bezpośrednio do szpitala.
Nie należy się obawiać takiej wizyty – choć wydawać by się mogło, że grypa nie jest żadnym powodem, aby szukać porad u personelu lekarskiego. Tak naprawdę jednak chorzy na grypę w szpitalach to wcale nie jest rzadkie zjawisko.
Znacznie lepiej poczujesz się w placówce wypełnionej profesjonalnym sprzętem medycznym, niż gdziekolwiek indziej. Choć nie ukrywamy – domowe ciepło bardzo ciężko jest zastąpić.
Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!