Popularność fotowoltaiki, którą w ostatnich latach można zaobserwować na rynku inwestorskim, wiąże się nie tylko z bardzo dobrymi opiniami właścicieli modułów PV na temat ich działania, ale także ze znacznym wzrostem cen energii elektrycznej. Inwestorzy, którzy korzystają z zasobów odnawialnych źródeł energii, doceniają panele słoneczne nie tylko za możliwość uniezależnienia się od ogólnych dostawców prądu, ale przede wszystkim realnego obniżenia kosztów jego pozyskiwania i użytkowania. Czy instalacja fotoogniw faktycznie się opłaca?
Opłacalność fotowoltaiki – jakie trzeba spełnić warunki?
Wzrost zainteresowania OZE przyczynił się do przyrostu inwestycji w panele fotowoltaiczne. Inwestorzy decydujący się na montaż modułów PV doceniają je nie tylko za bezawaryjność systemu i jasne zasady korzystania z zasobów słonecznych, ale przede wszystkim za możliwość znacznego obniżenia kosztów produkcji energii elektrycznej. Fotowoltaika nie tylko pozwala wyeliminować ukryte koszty zużycia prądu, ale umożliwia nam także całkowite uniezależnienie się od zakładu energetycznego. Przy założeniu, że uzysk energetyczny systemu PV, z którego korzystamy, jest w stanie zabezpieczyć w pełni potrzeby energetyczne naszego gospodarstwa domowego, całkowite koszty instalacji mogą się zwrócić już nawet w ciągu 6 lat od zakupu modułów.
Aby jednak instalacja PV była w pełni efektywna, musimy pamiętać, że konieczne jest stworzenie jej optymalnych warunków do pracy. Skuteczność i pełna wydajność modułów PV zależy nie tylko od ich umiejętnego zainstalowania, ale też odpowiedniego dobrania mocy i miejsca instalacji fotoogniw. Dobre nasłonecznienie i prawidłowy kąt padania promieni słonecznych na panele jest warunkiem maksymalnego uzysku energetycznego fotowoltaiki. Musimy więc pamiętać, że nawet czasowe i niewielkie zacienienie paneli PV może powodować obniżenie ich mocy przetwórczej, a tym samym redukcję przepływu prądu do naszego domu.
Fotowoltaika – zwrot kosztów po 6 latach
Pomimo znacznych kosztów zakupu i instalacji paneli fotowoltaicznych właściciele domowych elektrowni słonecznych nie boją się inwestować w ogniwa PV. Decyduje o tym nie tylko niezawodność systemu, ale przede wszystkim wysoka opłacalność fotowoltaiki. Przy założeniu, że moduły PV zostały umiejętnie zainstalowane i mają optymalne warunki do prawidłowego działania, koszt całej inwestycji może się zwrócić już nawet po 6 latach od zamontowania paneli fotowoltaicznych. Możliwość produkowania własnego prądu i uniezależnienie od zakładu energetycznego sprawiają, że opłacalność fotoogniw jest widoczna już od momentu ich zainstalowania. Atrakcyjność paneli słonecznych dodatkowo potęguje fakt, że inwestor, produkując własny prąd, może go magazynować, co oznacza, że jest w stanie całkowicie uniezależnić się od ogólnych dostawców. Magazynowane nadwyżki mogą być później wykorzystywane w okresach, kiedy nasłonecznienie paneli zostaje ograniczone przez panujące warunki atmosferyczne. Co ważne, jeżeli instalacja PV jest w stanie w ciągu roku całkowicie zabezpieczyć potrzeby energetyczne gospodarstwa domowego, inwestor ponosi jedynie opłaty stałe, które w ciągu roku wynoszą około 150 zł.
Panele fotowoltaiczne a magazynowanie prądu – system opustów
Nadwyżki prądu, które mogą powstawać w lecie podczas dużego nasłonecznienia paneli PV, dzięki systemowi opustów nie przepadają, ale są magazynowane przez zakład energetyczny, z którym podpisaliśmy umowę. Oznacza to, że energia elektryczna pozyskana w momencie wzmożonej efektywności modułów PV może nam posłużyć np. w okresie zimowym, kiedy ilość promieni słonecznych docierających do ogniw może być ograniczona. W takiej sytuacji właściciel fotowoltaiki nie będzie zmuszony do korzystania z prądu pochodzącego z ogólnej sieci. W opinii użytkowników paneli PV jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ nie muszą oni ponosić dodatkowych kosztów. Magazynowany prąd może być wykorzystany w ciągu roku od przesłania go do zakładu energetycznego. Właściciel fotowoltaiki może odebrać 0,8 kWh za każdą 1 kWh w przypadku instalacji o mniejszej mocy niż 10 kW. Jeżeli moc modułów jest większa, instalator może odzyskać 0,7 kWh za 1 kWh.
Źródło: House Solutions – fotowoltaika Warszawa