Rynek sprężarek powietrza oferuje wiele produktów, których zróżnicowanie pozwala na łatwe dopasowanie ich do potrzeb zakładu i specyficznych procesów produkcyjnych. Jedną z głównych cech sprężarek jest podział na urządzenia olejowe i olejowe. Aby jednak zdecydować się na jedno z nich, trzeba poznać wszystkie ich cechy oraz mocne i słabe strony każdego urządzenia. Przedstawiamy główne różnice w działaniu i zastosowaniach sprężarek olejowych i bezolejowych.
Wady i zalety kompresorów olejowych
Sprężarki olejowe, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują w swojej pracy wtrysk oleju. Działa on jako smar, reduktor tarcia i chłodziwo. W ten sposób, w module sprężającym olej uszczelnia przestrzenie pomiędzy elementami sprężającymi. Dodatkowo wszystkie części toczne i cierne są smarowane olejem. Dzięki temu nie ma ryzyka, że urządzenie zatrze się, co spowoduje nagłą i poważną awarię. Jest to szczególnie ważne w branży, w której awaria sprężarki może skutkować dużymi stratami finansowymi.
Zastosowania i korzyści z wtrysku oleju sprężarkowego nie ograniczają się do tego. Jak już wspomniano, jego rolą jest również chłodzenie urządzenia i utrzymywanie go w optymalnej temperaturze podczas użytkowania. Dzięki temu sprężarki olejowe nie wymagają przerw w pracy i mogą z powodzeniem pracować w trybie ciągłym. Wśród zalet sprężarek olejowych warto również wymienić ich zbiorniki, których pojemność znacznie przewyższa zbiorniki montowane w sprężarkach bezolejowych. Większa pojemność magazynowa sprężonego powietrza eliminuje straty ciśnienia lub przerwy w dostawie sprężonego powietrza do systemu.
Należy zauważyć, że sprężarki olejowe wytwarzają sprężone powietrze zanieczyszczone cząstkami oleju. Nawet po zastosowaniu specjalnych mechanizmów oczyszczania nie można całkowicie wyeliminować tego zjawiska. Dlatego w branżach, w których konieczne jest stosowanie sprężonego powietrza o klasie czystości 0, nie stosuje się sprężarek olejowych.
Ponadto sprężarki powietrza z napędem olejowym są znacznie większe niż ich odpowiedniki bezolejowe. Decydując się na wykorzystanie tych urządzeń w swoim obiekcie, warto dokładnie rozważyć ich lokalizację ze względu na duże rozmiary i ograniczoną mobilność. Tylko niektóre modele sprężarek olejowych są wyposażone w kółka umożliwiające ich przemieszczanie. Dotyczy to kompresorów olejowych posadowionych na zbiornikach ciśnieniowych.
Warto też pamiętać, że serwisowanie kompresorów olejowych jest nieco bardziej skomplikowane, a sama obsługa trudniejsza. Z kolei użytkownik musi pamiętać o regularnej i systematycznej konserwacji urządzenia, która jest nieco istotniejsza niż w przypadku sprężarek bezolejowych. Na koniec należy zapewnić właściwe usuwanie kondensatu wodno-olejowego. Ten produkt nie jest przyjazny dla środowiska i należy go odpowiednio zutylizować.
Mocne i słabe strony kompresorów bezolejowych
Wszystkie ruchome części sprężarek bezolejowych są wykonane z materiałów minimalizujących tarcie. Dzięki temu nie jest konieczne stosowanie oleju jako smaru. Dzięki temu proces produkcji sprężonego powietrza jest znacznie czystszy, a samo powietrze dużo lepszej jakości. Bezolejowe sprężarki powietrza są bardzo łatwe w obsłudze i utrzymaniu. Co ważne, serwisant znacznie rzadziej odwiedza te jednostki bez szkody dla kompresora, jego pracy oraz wydajności. Jednak najważniejszą cechą sprężarek bezolejowych jest jakość dostarczanego przez nie powietrza. Nie ma ryzyka pojawienia się cząstek oleju w sprężonym medium. A dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranych filtrów oraz kalibracji całego układu przetwórczego możliwe jest uzyskanie sprężonego powietrza klasy 0. Dzięki temu bezolejowe sprężarki powietrza znajdują zastosowanie we wszystkich gałęziach przemysłu, gdzie wymagana jest najwyższa czystość sprężonego powietrza — np. w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, medycznym czy elektronicznym. Ich wymiary również są dużo niższe niż w przypadku sprężarkach olejowych. Urządzenia te są małe i wygodne w użyciu. Świetnie sprawdzają się również w mniejszych fabrykach czy warsztatach, a dzięki kompaktowym rozmiarom są znacznie bardziej mobilne.
Sprężarki bezolejowe jako czynnik chłodzący i obniżający tarcie wykorzystują wodę. W efekcie generują kondensat, który nie szkodzi środowisku i może być usuwany bezpośrednio do kanalizacji. To znacznie obniża koszty eksploatacji tych maszyn. Sprężarki bezolejowe charakteryzują się także nieco niższą żywotnością, niż ich olejowe odpowiedniki. Są również droższe w zakupie, dlatego przedsiębiorstwom zaleca się zakup tego typu urządzeń w przypadku, kiedy kluczową rolę w procesie gra klasa czystości emitowanego sprężonego powietrza.
źródło: Almig.pl