Warunki pracy mają ogromne przełożenie, nie tylko na ogólne samopoczucie osób zatrudnionych na danym stanowisku, ale także na wydajność działania personelu. Przebywanie w pomieszczeniach, w których generowana jest duża ilość hałasu, ma destrukcyjny wpływ na zdrowie i kondycję każdego pracownika. Dlatego też nowoczesne sprężarki tworzące park maszynowy w wielu zakładach produkcyjnych i firmach usługowych wykorzystujących sprężone powietrze, zostały wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia mające na celu ograniczenie emisji hałasu.
Dopuszczalny poziom decybeli w zakładzie pracy
Wielu krajach Unii Europejskiej wprowadzono bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące wysokości emitowanych decybeli, a także dozwolonego poziomu hałasu w miejscu pracy. Zmiany te zawarte są między innymi w dyrektywie Unii Europejskiej w 2006 roku. W niektórych krajach, w tym w Skandynawii, przepisy dotyczące dozwolonego poziomu hałasu w miejscu wykonywania obowiązków zawodowych są bardzo surowe i nakładają na przedsiębiorstwa ogromne kary finansowe w przypadku ich notorycznego łamania.
Jeśli chodzi o polskich przedsiębiorców, to coraz więcej firm wykorzystujących sprężarki, decyduje się na zakup takich urządzeń, które nie generują zbyt dużej ilości hałasu. Decyzje te są uwarunkowane przede wszystkim zapewnieniem maksymalnego komfortu w czasie wykonywania obowiązków zawodowych, a także uniknięcia ryzyka wypadków przy pracy związanych z niemożliwością porozumiewania się i swobodnej komunikacji pomiędzy poszczególnymi pracownikami.
Sposób na ograniczenie poziomu decybeli w sprężarkowni
Narażenie na utratę zdrowia spowodowane zbyt dużym poziomem hałasu w miejscu pracy może być przesłanką do wystąpienia o odszkodowanie lub rentę zdrowotną z tytułu niezdolności do wykonywania pracy zarobkowej. Dlatego też, właściciele firm, w których znajdują się sprężarki, starają się dopasować parametry techniczne sprzętu i sprawić, aby jego działanie było komfortowe dla osób obsługujących go i znajdujących się w niedalekiej odległości od sprężarkowni.
Sprężarki tłokowe i śrubowe, które posiadają obudowy dźwiękochłonne charakteryzują się relatywnie niskim poziomem głośności. Dzięki temu, jest to sprzęt, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród wielu polskich przedsiębiorców. Dzięki nowoczesnej technologii i konstrukcji z wykorzystaniem bardzo skutecznych osłon dźwiękochłonnych, można cieszyć się z bezawaryjnej, bezproblemowej i wydajnej pracy kompresora przemysłowego, a jednocześnie ograniczyć ilość emitowanych przez urządzenie decybeli. Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie w tych zakładach, które są wyposażone w rozbudowane sprężarkownie, w których znajduje się duża ilość kompresorów przemysłowych pracujących naprzemiennie lub też równocześnie.
Nowoczesne sprężarki z osłonami dźwiękochłonnymi
Według wielu pracowników, zatrudnionych w zakładach przemysłowych i produkcyjnych, wykorzystujących sprężone powietrze, posiadanie kompresorów przemysłowych z osłonami dźwiękochłonnymi istotnie wpływa na niski poziom głośności w trakcie działania tego typu urządzeń. Coraz więcej przedsiębiorców wybiera sprzęt charakteryzujący się efektywnym sprężaniem i stosunkowo cichą pracą. Na uwagę zasługują tutaj sprężarki z serii Focus, Storm, a także Compack. To urządzenia, które wyróżniają się optymalnie dobranym zakresem mocy i wysokim współczynnikiem sprawności, co jest miarą ich wysokiej efektywności działania. Osłony dźwiękochłonne, które znajdują się w nowoczesnych sprężarkach śrubowych, pozwalają na cichą i wydajną pracę urządzeń. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, szczególnie dla pracowników znajdujących się w bardzo bliskiej odległości od działających kompresorów przemysłowych.
Kompresory przemysłowe z zamontowanymi osłonami dźwiękochłonnymi wyróżniają się nowoczesną konstrukcją i doskonałymi parametrami technicznymi. To urządzenia bezawaryjne i niezawodne w działaniu, a jednocześnie wnoszące istotny wkład w redukcję hałasu, jaki powstaje w trakcie pracy sprzętu znajdującego się w sprężarkowni.
Źródło: Almig Kompressoren Polska – sprężarki powietrza