24 maja 2024 roku Rada UE przyjęła dyrektywę CSDDD, która obowiązuje wiele przedsiębiorstw, nakładając na nie obowiązki z zakresu zrównoważonego rozwoju. Warto zatem dowiedzieć się, czego dokładnie dotyczy, jakie zmiany wprowadza i jakie podmioty powinny dostosować swoją strategię do nowych przepisów.
Co to jest dyrektywa CSDDD – czego dotyczy?
Na początek trzeba skupić się na omówieniu tajemniczego skrótu CSDDD. Jego rozwinięcie w języku angielskim to Corporate Sustainability Due Diligence Directive, a więc dyrektywa w sprawie należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw. O czym jednak dokładniej jest mowa? Najlepiej będzie wskazać w tym miejscu na główne założenia CSDDD. Unia Europejska przygotowała ją w głównej mierze po to, aby:
- zachęcić firmy do poszanowania praw człowieka, a także spraw środowiskowych,
- zminimalizować negatywne skutki nieprawidłowego działania przez te podmioty w wymienionym zakresie,
- promować odpowiedzialne praktyki biznesowe.
Jaki zakres ma dyrektywa? Objęte są nią zarówno firmy unijne, jak i te, które działają na terenie UE, nawet jeśli ich siedziba znajduje się poza obszarem Wspólnoty. To szczegółowego omówienia tej kwestii przejdziemy w dalszej części tekstu.
Dyrektywa CSDDD – obowiązki przedsiębiorstw
Poszanowanie praw człowieka i kwestii środowiskowych brzmi dobrze, jednak stwierdzenie to jest mało konkretne. Trudno wywnioskować z niego, co tak naprawdę muszą robić firmy, by spełnić wymagania wynikające z nowych regulacji. Z tego właśnie powodu temat ten należy rozwinąć.
- Kluczowy wydaje się obowiązek przeciwdziałania negatywnym wpływom przedsiębiorstwa na środowisko i prawa człowieka. Dotyczy to również poziomu emisji szkodliwych związków do atmosfery i ogólnego traktowania zatrudnionych pracowników.
- Dyrektywa wymusza niejako na firmach sporządzanie okresowych raportów swojego działania we wspomnianym zakresie. Wymaga to przeprowadzania ciągłych kontroli i wdrażania ewentualnych zaleceń organów sprawdzających.
- Do tego dochodzi także transformacja, która powinna mieć na celu łagodzenie zmian klimatycznych. Niestety, często wymaga to poważnych nakładów finansowych, zwłaszcza w tych podmiotach, które korzystają z przestarzałych technologii, systemów i urządzeń.
Jakie firmy objęte są dyrektywą CSDDD? Kiedy zacznie obowiązywać?
Skoro wiesz już, z czym wiąże się nowe przepisy, możemy przejść do wskazania, kiedy wchodzą one w życie i jakich firm dotyczą. Już od 2027 roku będą musiały wdrożyć je przedsiębiorstwa zatrudniające więcej niż 5 tysięcy pracowników, a także osiągające obroty ponad 1500 milionów euro.
W 2028 roku ten sam obowiązek spadnie na podmioty zatrudniające ponad 3 tysiące pracowników z obrotami ponad 900 milionów euro, natomiast w 2029 roku na firmy zatrudniające ponad 1 tysiąc pracowników i zyskujące obroty ponad 450 milionów euro.
Obecnie, a więc w roku 2024, przedsiębiorstwa wciąż mają sporo czasu, by wprowadzić niezbędne zmiany, które pozwolą przygotować się na nową rzeczywistość i wszelkiego rodzaju wymagania, jakie nakłada dyrektywa. Niemniej, z racji jej szerokiego zakresu, lepiej nie odkładać tego na ostatnią chwilę.
Najważniejsze korzyści wynikające z wprowadzenia dyrektywy CSDDD
Choć omówione wyżej przepisy mogą wydać się skomplikowane, wiele wskazuje na to, że przyniosą one sporo dobrego. Przede wszystkim pod kątem ograniczenia negatywnego wpływu działalności firm na środowisko naturalne. Do tego dochodzą jakże istotne prawa człowieka.
To jednak nie wszystko. Podmioty, które wprowadzą wymagane zmiany, będą w stanie znacznie poprawić swój wizerunek, a co za tym idzie, zwiększyć wiarygodność i zacieśnić relacje ze swoimi klientami i partnerami handlowymi. Do tego dochodzi także lepsze radzenie sobie z ryzykiem.
Nie wiesz, jak przygotować się na rozpoczęcie okresu obowiązywania dyrektywy CSDDD? A może potrzebujesz dodatkowych informacji na jej temat? Zgłoś się do podmiotów wyspecjalizowanych w tej materii!
źródło: EkoMeritum outsourcing środowiskowy